Moje Cthulhu #4 | Laleczka voodoo | Czarna Madonna

W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” opowiadam o tym, jak wpleść wątki voodoo do Waszych scenariuszy, niezależnie od tego, czy rozgrywają się one na Karaibach czy w Polsce lat 1980. Bo jeśli sądzicie, że ta magia działa tylko na Jamajce, Haiti i w Nowym Orleanie, ponieważ tak widzieliście w „Żyj i pozwól umrzeć”, to źle myślicie. Voodoo jest potężniejsze niż kiedykolwiek.

Nowa audycja inspirowana jest kulturą karaibskiego voodoo – synkretycznego systemu religijno-magicznego, który fascynuje już od dwóch wieków antropologów, podróżników i miłośników kultury popularnej. Czy voodoo jest przykrywką dla kultu Wielkich Przedwiecznych? A może jest sposobem, by się im przeciwstawić? Jakkolwiek by nie było, warto zrozumieć lepiej motywy voodoo, które wspaniale wzbogacą Wasze sesje w cthulhowych uniwersach.

Co nowego?

Wciąż czekamy na zapowiedź nowej, dużej kampanii do Zewu Cthulhu… Ale nieprędko chyba się doczekamy. Tymczasem cieszmy się z tego, co jest! Chaosium zapowiada reedycje dobrych podręczników a Mikołaj Kołyszko przedstawia drugie wydanie swojej monografii „Groza jest święta”. Jest na co czekać i co zamawiać.

Groza jest święta

Tymczasem na Kickstarterze trwa w najlepsze festiwal emaliowanych przypinek. Niech to jednak nie odwiedzie naszej uwagi od sympatycznego kalendarza ściennego. Szczęśliwi dni nie liczą, ale w oczekiwaniu na powrót Wielkich Przedwiecznych dobrze jest zapisać sobie daty urodzin znajomych i zakreślić urlop lub koniec roku szkolnego czerwonym flamastrem!

Fani gier video mają natomiast powody do radości, ponieważ jesienią nie tylko dostaną w swoje macki grę Call of Cthulhu, o której wspominałem w jednym z poprzednich wydań podcastu, lecz także nową grę Achtung Cthulhu Tactics, która powstaje przy wsparciu kickstarterowej społeczności. Dostępny trailer niestety nie daje nam jeszcze dużego przedsmaku tej gry, ale wiemy już, że powinniśmy spodziewać się czegoś w klimatach Fallout: Tactics. Czyli tak zwane Tactical RPG.

Jaruzel. Voodoo w PRL

Jeśli myślicie, że voodoo działa tylko na Karaibach i w miastach USA, bo tak widzieliście na filmach, to źle myślicie. Czy kapłan voodoo przyspieszył upadek komuny w Polsce?

W nowym wydaniu „Cthulhu w Polsce” przedstawiam Wam postać Jerzego Grotowskiego, reżysera, praktyka i teoretyka teatru, który sprowadził do Polski w 1980 r. tancerzy i kapłana voodoo z Haiti.

Embed from Getty Images

O tej niesamowitej przygodzie powstał kilka lat temu film pt. „Sztuka znikania”, którego twórcy: Bartosz Konopka i Piotr Rosołowski podjęli próbę posklejania ze strzępków wspomnień, relacji, dźwiękowego i wizualnego materiału swoją wersję tej historii. Warto ten film obejrzeć, choćby dla klimatu.

Albo po to, żeby spróbować zrozumieć, jak obrazy i uczucia podróżują po świecie w sercach i umysłach ludzi. I w jaki sposób Matka Boska Częstochowska trafiła do panteonu bóstw haitańskiego voodoo a wraz z nimi na ołtarzyki i do rytuałów wspólnot voodoo na całym świecie.

Ezili Dantor VOODOO
To klasyczne przedstawienie Erzuli Dantor znajdziecie w wielu haitańskich domach. Wygląda znajomo?

Secrets of New Orleans – recenzja

Wątki voodoo pojawiają się w wielu różnych cthulhowych wydawnictwach, by wymienić choćby trzy starsze scenariusze: „Plantation”, „The Bayou Ritual” i „Tell Me, Have you Seen the Yellow Sign”. Ale podręcznik „Secrets of New Orleans” to kompletne, całościowe ujęcie kultury, historii i tajemnic ujścia Mississippi. W zupełności wystarczy nawet bardziej dociekliwym Strażnikom Tajemnic, którzy chcą przenieść przygody swojej drużyny w okolice Nowego Orelanu. A jest to miejsce nomen omen kultowe – w końcu tam prowadził swoje dochodzenie inspektor LeGrasse, jeden z bohaterów opowiadania „Zew Cthulhu”!

Secrets of New Orleans

Magia voodoo

Dodatek „Secrets of New Orleans” zawiera sekcję poświęconą zaklęciom i rytuałom voodoo. Nie wszystkie z nich są szkodliwe, jest tam kilka pożytecznych i pomocny czarów. Ale w dzisiejszym wydaniu podcastu skupiam się na dwóch klasycznych urokach, które otacza złowieszcza niesława. Jak stworzyć lalkę voodoo? Jak podporządkować sobie zombie?

Voodoo doll Louvre E27145b
Laleczka voodoo z Luwru. © Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons

Jeśli szukasz dobrych inspiracji muzycznych, które pomogą Ci wczuć się w klimat gorących, karaibskich nocy i rytuałów voodoo, to mogę śmiało polecić dwuczęściowe wydawnictwo The Haitien „Le Vaudou”, które można ściągnąć na Google Play. Dobrze ukazuje on różnorodność i dynamizm tych wierzeń. Pamiętajmy, że voodoo to nie gotycki mrok i arturiańskie legendy, lecz skrzyżowanie kultury Afryki i katolicyzmu. Wybuchowa mieszanka!

Vodou_06.JPG

A jeżeli potrzebujesz mocniejszych bodźców wizualnych, to Flickr i Deviantart kipią od inspiracji wudu. Wybrałem dla Was kilka szczególnie ciekawych:

Biblioteka

Na pewno więcej osób oglądało film niż czytało książkę… Ale warto zajrzeć do starych powieści Iana Fleminga o agencie 007. Znajdziecie tam inspiracje, dobrą narrację, klasykę prozy sensacji. A czasami – mroczne wątki! W „Żyj i pozwól umrzeć” znalazłem dla Was ciekawy monolog wewnętrzny Solitaire, dziewczyny Bonda, która dorastała pod opieką piastunki wyznającej wudu.

Żyj i pozwól umrzeć
Żyj i pozwól umrzeć, tłum. R. Stiller, wyd. Rzeczpospolita 2009

Ale jako że znamy wszyscy tę opowieść z wersji kinowej, nakręconej w 1973 r. z Rogerem Moorem w roli Bonda, to dla przypomnienia zamieszczam poniżej fragment filmu przedstawiający nieco rasistowsko (rytuały voodoo były czasem w białej kulturze USA używane w podobny sposób, co fałszywe, rzekome żydowskie rytuały krwi w polskim rasizmie) i bardzo pulpowo scenę podczas rytuałów voodoo. Nie jest to może kino artystyczne, ale któż nie chciałby takich przygód na sesji!

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie także słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Moje Cthulhu #4

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #5 | Poezja czynu”.

2 odpowiedzi do “Moje Cthulhu #4 | Laleczka voodoo | Czarna Madonna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.