Moje Cthulhu #37 | Latarnia morska | A star on the shore | Konkurs noworoczny

W związku z tym, że nie ukazał się jeszcze nowy odcinek podcastu z informacjami dla tych, którzy nie mają dostępu do 7 ed., konkurs noworoczny wydłużam do poniedziałku 3 lutego 2020.

W nowej audycji spoglądam na północ z przylądka Rozewie, wspominam wizytę w kinie na Lighthouse i recenzuję nieco wybrakowany scenariusz sandboxowy The Star on the Shore. Do tego jak zwykle porcja newsów, muzyki i fragment literacki.

Konkurs noworoczny!

Konkurs noworoczny: prześlij do 31 stycznia na adres kacper@mojecthulhu.pl maila z załącznikiem, w którym opiszesz nowy tom zakazanych ksiąg. Zgłoszenie musi obejmować: opis zgodny z szablonem 7 ed. Zewu Cthulhu RPG, propozycje wykorzystania fabularnego księgi oraz odniesienie do miejsca w Polsce lub postaci z historii Polski.

Do wygrania:

  1. Pierwsze Miejsce – podręcznik podstawowy do Zewu Cthulhu RPG „Księga Strażnika” od wydawnictwa Black Monk, wykonane w technologii druku 3D figurka Cthulhu, figurki potworów i ołtarz na kości od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio
  2. Drugie Miejsce – figurka Cthulhu i ołtarz na kości od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio
  3. Trzecie Miejsce – figurka Cthulhu od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio.

Regulamin w tradycyjnym miejscu.

Dziękuję Howard Philips Lovecraft Historical Society za możliwość wykorzystania utworów z płyty Very Scary Solistice w tej audycji. Płytę możecie nabyć od wydawcy:

Newsy

W dzisiejszym wydaniu podcastu przedstawiam Wam cały zestaw różnorodnych newsów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Dead Light – nowe wydanie dobrego scenariusza do lat 20. z dodatkami

Refractions of Glasston – suplement ze scenariuszami napisany przez studentów na zajęciach

Nowe słuchowisko BBC4 – Whisperer in Darkness

Tu kupisz japońskie wydanie Zewu Cthulhu!

Cthulhu w Polsce – przylądek Rozewie

Na przylądku Rozewie zlokalizowane są dwie latarnie morskiej, z czego jedna każdej nocy emituje charakterystyczny sygnał świetlny, który pomaga w nawigacji żeglarzom. Statki handlowe już praktycznie nie posługują się w nawigacji światłami latarń morskich, ale sygnałami elektronicznymi przesyłanymi drogą radiową. Pierwsze wzmianki o światłach nawigacyjnych na Rozewiu pojawiają się w źródłach już w 1696 r.

Ilustracja

A tak wygląda widok z latarni morskiej Rozewie w piękny letni dzień.

Recenzja – The Star on the Shore

Dziwny posąg znaleziony w starej, odkopanej kaplicy zaginął. Jakie są prawdziwe cele tej podejrzanej organizacji, która desperacko pragnie odnaleźć tę bezimienną relikwię? A przede wszystkim, co za mroczna tajemnica gnieździ się w sercu małego, malowniczego miasteczka położonego na wybrzeżu Nowej Anglii?

The Star on the Shore to przygoda zarówno dla nowych graczy, jak i weteranów. Wprowadza Badaczy Tajemnic w gąszcz machinacji kultystów i potwornych istot. Rozgrywa się w małym miasteczku, jednym z tych spokojnych zakątkach świata, które nie są w stanie poradzić sobie z kosmiczną grozą Wielkich Przedwiecznych.

35724367. sx318

Biblioteka – Tove Jansson, „Tatuś Muminka i morze”

Tove Jansson jest bez wątpienia jedną z najlepszych fińskich artystek wszechczasów, a także najszerzej czytaną za granicą fińską autorką. Jej dorobek życiowy jest niezmiernie cenny ze względu na sukcesy, jakie odniosła jako pisarka, artystka i rysownik. Była artystką o wielu talentach, którą pamięta się głównie jako twórczynię Muminków. Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na około pięćdziesiąt języków.

Oprócz książek i komiksów o Muminkach otrzymała uznanie za swoje opowiadania i powieści. Światową sławę Tove Jansson zdobyła, ponieważ udało jej się pisać jednocześnie dla dzieci i dorosłych.

Jako dziecko Tove spędzała lato u swoich krewnych na archipelagu sztokholmskim. Tamtejszy domek letni, w którym Tove czerpała inspirację dla Doliny Muminków i Domu Muminków z tarasem i smukłą wieżą, był położony w miejscowości Blidö. Tradycją rodzinną było również spędzenie lata na Pellinki, w archipelagu na Zatoce Fińskiej, a wszystkie wspomnienia letnie były dla Tove głównymi powodami, dla których wyspy były tak ważne.

Na początku 1960 roku Tove i jej partnerka Tuulikki Pietilä znalazły idealną wyspę Klovharu z archipelagu Pellinki. Zbudowały tam mały domek letni i spędzili razem ponad 30 lat. Dla Tove wyspy były symbolem wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.