Moje Cthulhu #36 | Biegun zimna | Baniak Baniaka

W nowej audycji kontynuuję chłodny cykl, tym razem recenzją nowej przygody „Z zimną krwią” Barańskiego, Wieczorka i Wszeborowskiego. Ale sądzę, że i tak największą atrakcją dla większości moich słuchaczy będzie rozmowa z Michałem „Baniakiem” Bańką, twórcą kanału Baniak Baniaka.

Opowiedział mi – i Wam – o swoim projekcie Cthulhu 2320, o bieżących kampaniach na swoim kanale oraz udzielił rad tym, którzy chcieliby otworzyć lub rozwinąć erpegowy kanał na YouTube. Rozmowa z Baniakiem, a do tego jak zwykle porcja newsów, muzyki i fragment literacki.

Newsy

W dzisiejszym wydaniu podcastu przedstawiam Wam kilka newsów, głównie wydawniczych: zarówno Chaosium, jak i niezależnego wydawcy oraz z programu Miskatonic Repository.

Chaosium proponuje nam zbiór trzech scenariuszy, z których ja znam The Dead Boarder – był przeniesiony do Cthulhu Chronicles, już umarłego projektu paragrafówek na urządzenia mobilne.

Gateways to Terror - Front Cover
Można zakupić ze strony Chaosium, ciekawe, czy przyjdzie z nowego magazynu w Polsce?

Nowości w Miskatonic Repository

Shadowfell – nowy cthulhowy setting science-fiction OSR!

Cthulhu w Polsce – rozmowa z Baniakiem

Mojego dzisiejszego rozmówcy nie trzeba specjalnie przedstawiać. Michał „Baniak” Bańka jest najbardziej znanym erpegowym youtuberem, a także promotorem RPG. Ze swojej pasji do gier fabularnych, Baniak uczynił popłatny zawód i sposób na życie. Jest też ambasadorem polskiego wydania 7 ed. Zewu Cthulhu i w związku z tym spotkałem się z nim, aby nagrać rozmowę o różnych jego cthulhowych projektach.

Na zdjęciu poniżej pamiątka tego spotkania – zdjęcie na tle mapy – przepremierowo – na której Baniak zaznacza miejsca odwiedzone przez Badaczy Tajemnic z jego kampanii! Rozmowa z Baniakiem to główny punkt dzisiejszej audycji.

Recenzja – Z zimną krwią

Dziś przedstawiam Wam recenzję drobnego, ale bardzo dobrego scenariusza do Zewu Cthulhu, autorstwa Tomka Barańskiego, Adama Wieczorka oraz Artura Wszeborowskiego. Z zimną krwią. To przerażająca historia odkrycia Lodowego Eldorado i mrocznych tego konsekwencji.

Jesień 1921 roku. Badacze trafiają do stolicy Alaski, Juneau. Dołączają do wyprawy organizowanej przez podstarzałego poszukiwacza złota, niejakiego George’a Kersona. Wyprawa ma na celu dotarcie do tajemniczego Milczącego Miasta, w którym złoto dosłownie leży na ulicach. Jak zakończy się sen o lodowym Eldorado?

Biblioteka – Algernon Blackwood, Wendigo

Algernon Blackwood urodził się w zamożnej, angielskiej rodzinie. Jego rodzice, nawróceni na wiarę kalwińską, prowadzili surowe życie, trudne dla marzycielskiego i wrażliwego syna. W nastolęctwie zafascynował się hipnotyzmem i nadprzyrodzonością. Następnie, po opuszczeniu uniwersytetu studiował hinduską filozofię i okultyzm. Później miał czerpać z tych przekonań i doświadczeń w pisaniu.

Wysłany do Kanady w wieku dwudziestu lat, podjął tam próby zarabiania na życie. Ale były one całkowicie nieudane. Wkrótce po powrocie do Anglii zaczął pisać. Po opublikowanym w 1906 roku „Pustym Domu i innych opowieściach o duchach” (Empty House and Other Ghost Stories) ukazała się seria opowieści detektywistycznych z udziałem Johna Silence’a, „lekarza nadzwyczajnego”. Jego reputacja jako jednego z największych twórców weird fiction zaczęła rosnąć. Znany głównie z historii grozy, Blackwood pisał też jednak  bardziej osobiste prace: „mistyczne” powieści, na przykład The Centaur, gdzie bada empatię człowieka z siłami wszechświata.

Później w życiu Blackwood zaczął pisać słuchowiska radiowe. W 1947 roku rozpoczął nową karierę w telewizji BBC opowiadającej historie o duchach. W 1949 r. otrzymał tytuł szlachecki.

Prezentuję Wam dziś fragment opowiadania „Wendigo”, w przekładzie Roberta Lipskiego.

 

Wendigo i inne upiory - Blackwood Algernon

Miller and Sasser-Are You Sure This Is Where You Want To Be-Aug 2017-LIVE by Miller and Sasser is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 License.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.