Moje Cthulhu #14 | Martwa Krew | Bram Stoker

„Jest więc oczywiście jasna, radosna [krew], która, gdy wypuszczona cięciem skalpela lub katowskiego topora, tryska regularnym strumieniem – to krew pogodnych myśli i szlachetnych uczuć, to krew miłości i łagodności. Oprócz niej jest i ciemniejsza, ponura, płynąca bez wigoru i rozbrykanej wesołości tej pierwszej – to krew gniewu i smutku, melancholijnych myśli i złych uczynków.” Krew to niezwykła substancja. Fascynująca kulturowo, duchowo, niezbędna fizjologicznie. Niezastąpiona.

Krew fascynuje. W nowym odcinku podcastu przedstawiam Wam krwawą sałatkę. Zestaw różnych cthulhowych tematów powiązanych wspólnym motywem krwi.

Co nowego?

Zachęcam Was do słuchania niedawno opublikowanego przez BBC Four słuchowiska „Przypadek Charlesa Dextera Warda”, wydanego w konwencji podcastowej. Klasyczne opowiadanie H.P. Lovecrafta zostało zaadaptowane do bardzo przystępnej i wygodnej w odbiorze formy. Oby więcej takich. Może teatr Polskiego Radia też się za to weźmie?

Wydawnictwo Golden Goblin Press zapowiada na ten rok wydanie zbioru scenariuszy do Zewu Cthulhu 1920. Zapewne odbędzie się to drogą zbiórki na Kickstarterze. Wrzucam tę informację na podcast, ponieważ strona tego wydawcy praktycznie nie jest aktualizowana i jeśli umknie Wam taki news w mediach społecznościowych, to można przeoczyć w ogóle.

Chaosium wydało właśnie Starter Set – tekturowe pudełko z potrzebnymi do rozpoczęcia przygód w 7 ed. scenariuszami, książeczką zasad i kilkoma gadżetami.

Call of Cthulhu Starter Set - Box

Zapraszam Was też do udziału w LARPie „Loża kobiet”. Grę tę organizuje dla Was LARP RP, grupa odpowiedzialna za LARPa z Gatsbym, o którym rozmawiałem niedawno z Marysią „Merry” Piątkowską. Natomiast więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie facebookowej tego wydarzeni. Jest mi bardzo miło poinformować, że objąłem tego LARPa moim patronatem.

Cthulhu w Polsce – Legenda o krwi

Biorę dziś na warsztat trudny temat. Chodzi o tzw. Legendę o krwi, czyli powtarzający się od średniowiecza, przez czasy nowożytne aż do współczesności mity o tym, jakoby żydzi porywali dzieci chrześcijańskie. Oskarżenia o mord rytualny wobec Żydów w Polsce oparte były na fałszywym przekonaniu, że wyznawcy religii mojżeszowej potrzebują krwi chrześcijańskiej do celów rytualnych, a w celu jej pozyskania co jakiś czas zabijają – chrześcijańskie – dziecko.

Jak wspominałem, temat jest ciężki – wciąż są w Polsce ludzie, którzy kierując się niewiedzą i uprzedzeniami wierzą w ten koszmarny mit. Ale może właśnie dlatego warto rozważyć wzięcie go na warsztat w waszych scenariuszach do Zewu Cthulhu?

„Apostol” Garetha Evansa, 2018 – recenzja

Rok 1905. Pewien mężczyzna samotnie podejmuje się misji uratowania swojej siostry z rąk przerażającej sekty zamieszkującej odizolowaną od świata wyspę. Nowy film Garetha Evansa ma, jak wszystko, swoje wady i zalety. Wadą jest chyba mało złożona fabuła. Miejscami przypomina ona słaby scenariusz RPG. Natomiast do zalet zdecydowanie można zaliczyć dobrą scenografię, kostiumografię i udane zdjęcia.

Biblioteka – Bram Stoker, „Drakula”

Klasyk klasyków. Napisana przez irlandzkiego autora powieść o wampirze z Transylwanii ukazała się w 1897 r. i od tamtej pory doczekała się tuzinów ekranizacji oraz wielu przekładów. Ja sam nie mam przekonany, czy tłumaczenie Marka Króla, z którego korzystałem nagrywając tę audycję jest najlepsze. Sprawdźcie sami – przekładów na polski było już mnóstwo.

Teenage Girl Ghoul A Go-Go (re-mix) by Armageddon Gospel Revival is licensed under a Attribution-NonCommercial-NoDerivatives (aka Music Sharing) 3.0 International License.

Antique Phonograph Music Program 07/14/2009 by Antique Phonograph Music Program [Various Artists] is licensed under a Public Domain / Sound Recording Common Law Protection License.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie także słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #15”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.