Moje Cthulhu #20 | Skarby Orientu | The Sassoon Files | Oneg Szabat

Wszyscy jesteśmy jeszcze pod wrażeniem wiadomości o odesłaniu na przemiał przez chińską cenzurę nakładu podręcznika do Zewu Cthulhu The Sassoon Files. Trudno więc było nie nagrać audycji orientalnej.

W nowej audycji inspiruję się orientalnymi tropami, ale w końcu wracam do Polski i jej tragicznej, tajemniczej historii.

Co nowego?

Największym newsem była oczywiście awantura o The Sassoon Files, oświadczenie wydawcy przytaczam poniżej.

Wspomniałem w tym odcinku o aktualnych publikacjach w Miskatonic Repository:

Cinematic Environs: Mountains

Visceral and Emotional Damage

Mamy też zapowiedź polskiej premiery w Miskatonic Repository. Zgrozy to nadchodzący zbiór dodatków do 7. edycji Zewu Cthulhu. Większość z nich stanowić będą scenariusze, ale nie zabraknie też innych pomocy dla Strażników Tajemnic, a w dalszych planach jest nawet gra paragrafowa.

Zgrozy tworzy grupa doświadczonych twórców gier i grozy – Marek Golonka, Michał Gralak, Piotr Kozioł i Jacek Radzymiński. Każdy z nich wnosi do tej serii swoje doświadczenia i swój pomysł na Cthulhu. Autorzy chcą dostarczać Wam wrażeń dzięki wszystkiemu, co znają i kochają w lovecraftowskiej grozie, ale też pokazać, że wciąż można odkryć w niej coś nowego.

Pierwsze dwa scenariusze z serii Zgrozy ukażą się w sobotę trzynastego kwietnia. Następny ukaże się dwa tygodnie później, dwudziestego siódmego kwietnia, a kolejne będą się ukazywać co najmniej co miesiąc, a zazwyczaj częściej. Zgrozy, które ukażą się przed polską premierą Księgi Strażnika, będą wymagały do gry tylko dostępnego na stronie zewcthulhu.com.pl Startera.

Zgrozy będą wydawane w serwisie Miskatonic Repository, pozwalającym autorom spoza wydawnictw mających licencję na Zew Cthulhu RPG publikować i sprzedawać materiały do tego sytemu. Zakup dodatków z tej serii będzie wymagał posiadania konta na portalu DriveThruRPG. Projekt „Zmory” warto śledzić na Facebooku.

Cthulhu w Polsce – Ambasada ChRL i Archwium Ringelbluma

Więcej o Archiwum Ringelbluma, w tym o historii jego trzeciej, nieodnalezionej części możecie przeczytać na stronach Żydowskiego Instytutu Historycznego.

„The Sassoon Files” – recenzja

Nowy suplement do Zewu Cthulhu i Trail of Cthulhu ma budowę modułową; każdy z 4 scenariuszy może być samodzielny, ale łączą je tropy wspólnej lokalizacji, czasu, postaci, zagrożeń i podobieństwa tematyczne. Mogą więc stać razem kampanią osadzoną w Szanghaju w latach 20.

Książka zawiera krótki opis historyczny Szanghaju i niektórych frakcji, które konkurowały o wpływy w mieście: komunistów i nacjonalistów, grających w kotka i myszkę; żydowskiego potentata, który zapewnił pomagał uchodźcom; Triad i innych gangów, które rywalizowały, aby podporządkować sobie zamożnych mieszkańców miast; Japończyków, czekających na wybuch wojny i inwazję swoich braci z Archipelagu.

Do tego w The Sassoon Files dodano tajną historię…. nieopowiedziane dzieje wpływu na Szanghaj sił spoza naszych trzech prozaicznych wymiarów oraz o kultach, które spiskują, aby wykorzystać to, czego nie można było w pełni pojąć. Suplement jest już dostępny jako pdf, niebawem będzie można zamówić wersję drukowaną.

The Sassoon files

Biblioteka – Ch. Baudelaire „Zaproszenie do podróży”

Dziś przygotowałem dla Was jeden ze słynniejszych wierszy z baudelairowskiego zbioru „Kwiaty zła”. Zawsze podobał mi się jego orientalizm i sądziłem, że ten utwór opisuje wrażenia z podróży na Daleki Wschód. Stąd też skojarzył mi się jako odpowiedni do tej audycji. Podobno chodzi jednak o Wenecję. Przekład Ewy Wende zaczerpnąłem z klasycznej antologii poezji francuskiej, zebranej w 4 tomach przez Lisowskiego.

Dodaję też poniżej nagranie wykonania pieśni Duparca, napisanej do słów zaczerpniętych z tego wiersza. Klimat jest obezwładniający.

Kwiaty zła
Tak wyglądała karta tytułowa pierwszego wydania – klinknij, aby przejść do polskiego przekładu w serwisie Wolne Lektury

From Here To Shanghai by Gene Greene is licensed under a Public Domain / Sound Recording Common Law Protection License.

Serpico Goes To Shanghai (1970s veteran tension) by Keshco is licensed under a Attribution License.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #21”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.