Moje Cthulhu #21 | Jasnowidzenie | Ossowiecki | Zgrozy

Do nagrania odcinka o Stefanie Ossowieckim, jednej z najsłynniejszych postaci międzywojennego okultyzmu w Polsce, skłoniła mnie nowa publikacja w Miskatonic Repository. Mam na myśli „Powidoki przyszłości”, scenariusz, który ukazał się w nowej polskiej serii „Zgrozy” i który gorąco polecam.

W nowej audycji poza recenzją „Powidoków przyszłości” i „Pasterza ciem” zamieszczam wobec tego więcej materiałów związanych z postacią słynnego jasnowidza.

Co nowego?

Jak ogłoszono podczas dorocznego wydarzenia „What’s Next” w Paryżu w ubiegłym tygodniu, Focus Home Interactive podpisało wyłączną umowę na adaptacje gier wideo w ramach licencji Chaosium na tytuł Call of Cthulhu na najbliższe dziesięć lat. „Call of Cthulhu”, początkowy tytuł w serii, ukaże się na Nintendo Switch (obecnie dostępny jest dla PS4, X-Box One i PC).

Kickstarter

Mało się ostatnio dzieje na platformie crowdundingowej.

Cthulhu w Polsce – Stefan Ossowiecki

Stefan Ossowiecki był najbardziej znanym jasnowidzem dwudziestolecia międzywojennego. Pochodził z polskiej rodziny i urodził się w 1877 r. w okolicach Mohylewa. W 1917 roku został aresztowany przez bolszewików, którzy wydali na niego wyrok śmierci. Wstawił się za nim wysoki rangą urzędnik, dzięki któremu wykonanie egzekucji zostało wstrzymane. Nie obyło się jednak bez konsekwencji. Podjęto decyzję o pozbawieniu Ossowieckiego majątku. On sam zdecydował się na przeniesienie do Warszawy, gdzie podjął pracę jako inżynier.

Od młodych lat przez całe życie prowadził eksperymenty parapsychologiczne rozwijając przypisywane sobie zdolności telepatii, telekinezy, jasnowidzenia. W jego seansach spirytystycznych i pokazach nadnaturalnych umiejętności brali udział liczni przedstawiciele elity międzywojnia.

Ossowiecki z pewnością nie był naciągaczem. Utrzymywał się ze swoich interesów handlowych oraz z sektorze bankowym.

Powidoki przyszlosci i Pasterz ciem – recenzja

Zgrozy to zbiór dodatków do 7. edycji Zewu Cthulhu. Pierwsze dodatki w serii to scenariusze: „Powidoki przyszłości” i „Pasterz ciem„.

Zgrozy tworzy grupa doświadczonych twórców gier i grozy – Marek Golonka, Michał Gralak, Piotr Kozioł i Jacek Radzymiński. Zgrozy są wydawane w serwisie Miskatonic Repository. Zakup dodatków z tej serii będzie wymaga więc posiadania konta na portalu DriveThruRPG.

Zasady – Time Gate

W tej audycji omówienie zaklęcia z Grand Grimouar of Mythos Magic.

Biblioteka – Stefan Ossowiecki „Świat mego ducha i wizje przyszłości”

Dziś przygotowałem dla Was fragment książki Ossowieckiego, której pierwsze wydanie ukazało się w 1933 r. Nowe wydania są więc dość łatwo dostępne i zawierają sporo dodatkowego materiału dodanego po śmierci słynnego jasnowidza.

Squire Tuck Soundtracks for the Soul by Squire Tuck is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 License.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #19”.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.