Moje Cthulhu #15 | Eter | Krzysztof Zanussi

Zwę się magistrem, ba, doktora tytuł mam i lat dziesięć z górą, do przesytu I tak, i wspak, i w skos, po krętej drodze tam i z powrotem uczniów za nos wodzę, A wiem, że wiedzieć nic nam nie jest dano! Myśl ta w mym sercu wieczną gore raną. Wprawdziem mądrzejszy jest od tych jełopów, doktorów, skrybów, magistrów i popów, obca mi zwątpień i skrupułów męka, diabła ni piekła grozy się nie lękam – lecz za to radość wszelką mi wydarto.”

W nowym odcinku podcastu zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Krzysztofem Zanussim, słynnym reżyserem, laureatem m.in. Złotych Lwów, którego najnowszy film „Eter” aż roi się od cthulhowych inspiracji.

Co nowego?

Zapraszam Was serdecznie na konwent „Zjava”, który odbędzie się w dniach 1-3 lutego w Szkole Podstawowej nr 388 przy ul. Deotymy na Warszawskim Kole. 1 lutego, w piątek, o godz. 22:00 będę miał przyjemność powitać Was tam na projekcji genialnego filmu „Sztuka znikania” (2012) w reż. B. Konopki i P. Rosołowskiego, o którym opowiadałem w jednej z pierwszych audycji mojego podcastu. Po projekcji filmu pogadamy również o Voodoo w PRLu i w ogóle w Zewie Cthulhu. Projekcja we współpracy z Instytem Adama Mickiewicza, producentem filmu.

Chaosium w nowy rok wchodzi z dobrym tempem. Mamy więc jeden nowy opublikowany scenariusz, jedną zapowiedź reedycji Harlem Unbound i jedną zapowiedź wspaniałego suplementu o Mitach w Berlinie lat 20. XX w.

Shadows over Stillwater - Front Cover
Obraz może zawierać: tekst
Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

Cthulhu w Polsce – Krzysztof Zanussi

Gościem mojej audycji jest dziś Krzysztof Zanussi – wybitny reżyser, autor niedawnej premiery: „Eteru”. Dlatego w rozmowie z tym znanym artystą i intelektualistą próbuję dociec, na ile metafizyczna groza Mitów Cthulhu jest zgodna z jego artystyczną wizją miejsca człowieka w świecie.

Krzysztof Zanussi studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Studia reżyserskie ukończył w 1967 r. w Łodzi. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 r. jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „TOR”. W latach 1971-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-77 również przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Jest także reżyserem teatralnym i operowym. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Wśród wielu prestiżowych nagród i odznaczeń otrzymał też nagrodę „David di Donatello”, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (Francja), Św. Jerzego w Moskwie, odznaczenie Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, Krzyż Komandorski Orderu „Za Zasługi dla Litwy“, Order Księcia Jarosława Mądrego przyznany przez Prezydenta Ukrainy.

Autor książek, jak też były prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Umiejętności, PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

„Eter” Krzysztofa Zanussiego, 2018 – recenzja

Nowy film, którego scenariusz napisał i wyreżyserował Krzysztof Zanussi jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi.

Biblioteka – Maciej Plaza, „W przeddzien potwornego zmartwychwstania”

Dziś po raz kolejny sięgam do tomu „Zgroza w Dunwich”, wydanego przez Vesper. Tym razem przedstawiam Wam fragment posłowia pióra Macieja Płazy.

Music from „The House of Dr Faustus” by Ergo Phizmiz is licensed under a Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.0 UK: England License.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #16”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.