Moje Cthulhu #9 Redaktor i bestia | Zew Cthulhu RPG | Jerzy Rzymowski

Polskie wydanie Zewu Cthulhu zostało na portalu wspieram.to sfinansowane w ciągu 23 minut od otwarcia zbiórki. Kiedy piszę te słowa, nie minęło nawet 12 godzin a kampania zgarnęła już blisko 180 tys. złotych. Dlaczego warto zainwestować w ten projekt? W jaki sposób Black Monk chce zapewnić skuteczną realizację planów? Jeśli chcecie wiedzieć, to posłuchajcie ekskluzywnego materiału o tym przedsięwzięciu.

W nowym odcinku podcastu rozmawiam z redaktorem naczelnym polskiego wydania Zew Cthulhu RPG, dawniej jednym z autorów piszących o Zewie Cthulhu w Magii i Mieczu, Jerzym „JeRzym” Rzymowskim o zbiórce na naszą ulubioną grę RPG.

Co nowego?

Trwa zbiórka na Zew Cthulhu RPG w 7. edycji po polsku na portalu wspieram.to. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam każdego Fana horroru, Miłośnika dzieł H.P. Lovecrafta i Erpegowca w Polsce do wsparcia tego projektu!

Cthulhu w Polsce – wywiad z Jerzym Rzymowskim

Na kilka dni przed uruchomieniem zbiórki na Zew Cthulhu RPG zaprosiłem JeRzego do mojej sekretnej kryjówki w centrum Warszawy, aby nagrać ten ekskluzywny wywiad specjalnie dla Was. Wielkie dzięki dla JeRzego, że zgodził się poświęcić czas na to spotkanie. Dziękuję również Białemu z wydawnictwa Black Monk, który koordynował naszą współpracę i dostarczył mi świetne, ciekawe i inspirujące materiały.

Rozmawiamy przede wszystkim o zbiórce na polskie wydanie, ale wędrujemy też wspomnieniami w przeszłość (np. w stronę Labiryntu nr 6 i naszych ulubionych autorów i ilustratorów). Zboczenie zawodowe sprawia jednak, że próbujemy też rozmawiać o przyszłości RPG w Polsce!

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

Zew Cthulhu RPG 7. edycja. Starter – recenzja

Starter można pobrać bezpłatnie jako plik pdf.

Krótka recenzja Startera do Zewu Cthulhu, którą dla Was przygotowałem jest weryfikacją nieco prowokacyjnej hipotezy…. Czy da się grać w Zew Cthulhu bez podręcznika głównego, opierając się wyłącznie na tej broszurce?

Dzięki tej małej książeczce setki nowych graczy i Strażników Tajemnic przeszło w tym roku swoją erpegową inicjację!

Karta postaci, ołówek, kości, starter – niewiele potrzeba by zacząć tę przygodę! Zdjęcie dzięki uprzejmości Black Monk

Biblioteka – Olga Tokarczuk, „Ksiegi Jakubowe”

Kiedy dostajesz do ręki nową księgę, a zwłaszcza jeśli poruszasz się dzięki niej pomiędzy językami, przeżycie może być bardzo intensywne. Znalazłem więc fragment, który dobrze to opisuje w najnowszej powieści Olgi Tokarczuk. Jeśli nie czytaliście tej monumentalnej powieści, to może zachęci Was poniższe wprowadzenie!

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie także słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Moje Cthulhu # 9 | Redaktor i Bestia | Zew Cthulhu RPG

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #10 | Samotny rejs”.

Jedna odpowiedź do “Moje Cthulhu #9 Redaktor i bestia | Zew Cthulhu RPG | Jerzy Rzymowski”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.