Moje Cthulhu #33 | Gdynia Oksywie | Alberto Breccia

Wróciłem właśnie z Gdyni, gdzie Majar i jego kolega Janek ugościli mnie oraz Yarghuzzza na sesji w Zew Cthulhu 1920. Postanowiłem uczcić to wspaniałe spotkanie oraz pamiętny wieczór audycją poświęconą nadmorskiej atrakcji na wodach Zatoki Gdańskiej – Torpedowni Oksywie i Babie Doły. W audycji także recenzja nowego albumu komiksowego: Mity Cthulhu, wydanego przez Non Stop Comics.

Na terenie okupowanej Polski funkcjonowały dwa niemieckie ośrodki badawcze torped. Obydwa zlokalizowano w Gdyni (wówczas – Gotenhafen): Torpedowaffenplatz Hexengrund w Babim Dole (dziś Babie Doły) oraz Torpedo Versuchsanstalt Oxhöft na Oksywiu. Dziś jeden z nich to intrygujące ruiny, drugi to baza wojsk specjalnych.

Newsy

Aktualna porcja newsów obejmuje…

Obraz może zawierać: tekst
Rozpiskę spotkań, w toku których można odebrać osobiście egzemplarze Księgi Strażnika zamówione przez wspieram.to
Alone Against the Frost - Front Cover
Alone Against the Frost – nową solową przygodę do Zewu Cthulhu, wydaną przez Chaosium
Nowy zbiór map krainy Lovecrafta – w tym plany Arkham, Kingsport i Innsmouth

nową kompozycję Grahama Plowmana i parę innych newsów o publikacjach, w tym nowości z programu Miskatonic Repository. Polecam jak zawsze nowe Zgrozy: Danielę Łukomską i Panoramę.

Cthulhu w Polsce – Torpedownia Oksywie i Babie Doły

Lubisz morskie klimaty? Posłuchaj moich audycji o Leonidzie Telidze i o Mierzei Wiślanej.

Recenzja – „Mity Cthulhu” Alberto Breccia

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Non Stop Comics mam dziś dla Was w audycji recenzję bardzo atrakcyjnego albumu komiksowego. Alberto Breccia to jeden z najważniejszych artystów w historii komiksu. Ogromny wpływ jaki wywarł na pokolenie rysowników z lat 70. i 80. XX wieku jest niezaprzeczalny. Jego adaptacje prozy Lovecrafta wydają się pochodzić z innego wymiaru. Rysunki przepełniają dziwne faktury, kolaże, wizje zrodzone z niezwykłej wyobraźni zaskakują i porażają oryginalnością nawet 50 lat po ich stworzeniu. Szeroki wachlarz technik graficznych pozwolił wspaniale oddać klimat opowiadań arcymistrza kosmicznego horroru, H.P. Lovecrafta.

Biblioteka – H.P. Lovecraft „Widmo nad Innsmouth”

Dziś przygotowałem dla Was fragment „Widma nad Innsmouth” H.P. Lovecrafta w przekładzie Macieja Płazy. To znakomite tłumaczenie znajdziecie w wydaneym przez Vesper zbiorze „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”. Przekład Płazy został też przez „Literaturę na Świecie”, znakomite pismo literackie, uhonorowany w 2012 r. nagrodą w kategorii „Nowa Twarz”.

Widmo nad Innsmouth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.