Moje Cthulhu #32 | Zdrowie psychiczne | Mira Marcinów

Historia szaleństwa to historia naszego strachu przed niesamowitym i prób jego usunięcia. W nowej audycji spotykam się z Mirą Marcinów – wybitną badaczką polskiej psychiatrii, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak w przeszłości leczono obłęd; dziś powiedzielibyśmy choroby psychiczne. Inspiracje do Zewu Cthulhu RPG płyną szeroką strugą! Poza tym w audycji rozstrzygnięcie konkursu urodzinowego!

Księgi polskich obłąkanych XIX stulecia nie ma. Gdyby jednak istniała, trzeba by jej szukać gdzieś pomiędzy Liber chamorum, spisem luźnych ludzi czy katalogiem przypłotnic. Mieszkańcom szalonych kamienic, czubkom, smutnodurnym, ludziom zadumowym należałoby się jednak szczególne miejsce w tym konglomeracie wykluczonych. Historia polskiego szaleństwa w XIX wieku jest bowiem historią bezprecedensowej medykalizacji. Wiek XIX uznał prawo do choroby umysłowej, ale to wiek XX i XXI całkowicie utożsamił szalonego z „chorym na szaleństwo”. [cyt. materiały prasowe]

Wyniki konkursu!

Poniżej tabela prezentująca ranking punktowy nagrodzonych prac. Jak wiadomo, pierwsze trzy miejsca kwalifikują do publikacji w serii Zgrozy!

  1. Michał Piecki – 18 pkt
  2. Klaudiusz Diakon – 16 pkt
  3. Magdalena Janicka – 15 pkt
  4. Gustaw Dunin – 14 pkt
  5. Ciocia Aniela – 13 pkt

W wymiarze oryginalności pomysłu najwyżej ocenione w konkursie prace to: Klaudiusz Diakon oraz Ciocia Aniela. W wymiarze grywalności, najwyżej oceniono: Michała Pieckiego i Klaudiusza Diakona. W wymiarze intensywności inspiracji historycznej, najwyższe noty zebrali: Magdalena Janicka i Michał Piecki.

Wszystkim zwycięzcom składam serdeczne gratulacje! Wszystkim uczestnikom dziękuję za nadesłane prace.

Newsy

Aktualna porcja newsów obejmuje…

Dla uczczenia pierwszej rocznicy śmierci Grega Stafforda Chaosium publikuje bezpłatne scenariusze do wszystkich swoich systemów. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla Zewu Cthulhu.
Ruszył nowy program organized play Chaosium, pod stałą nazwą Cult of Chaos. Nowa kampania do Zewu Cthulhu będzie publikowana na przestrzeni najbliższych miesięcy, pierwszy scenariusz wraz ze wprowadzeniem i pregenami już jest dostępny. Aby ja pobrać, należy dołączyć do Cult of Chaos, co jest bardzo prosto wytłumaczone na tej stronie.

Nowy film z Nicholasem Cagem na motywach Koloru z przestworzy miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Toronto. Ale na razie nie ma ani trailera, ani wieści o dystrybucji w Europie.

Madeleine Arthur in Color Out of Space (2019)

Kickstarter

https://www.kickstarter.com/projects/847163926/nameless-design-15mm-lovecraftian-horror-miniatures/widget

Cthulhu w Polsce – Mira Marcinów i jej Historia szaleństwa

dr Mira Marcinów, fot. archiwum prywatne

Mój dzisiejszy gość, dr Mira Marcinów to filozofka, doktor psychologii, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Ostatnio wydała książki: „Historia polskiego szaleństwa” i „Niezabliźniona rana Narcyza” (z B. Dobroczyńskim). Niestety nakład tej pierwszej jest już wyczerpany, ale można ją jeszcze kupić jako ebooka.

Obłęd, szaleństwo, pomieszanie zmysłów to mroczne i budzące lęk aspekty ludzkiej kondycji, które potrafią nas także pociągać, uwodzić i intrygować. Niezwykła książka Miry Marcinów bezpiecznie prowadzi nas do wrót duchowego Hadesu, gdzie po przeżyciu katharsis zostajemy przywróceni samym sobie. Pozwala nie tylko zapoznać się z niemal nieznaną, a przecież fascynującą przeszłością rodzimej psychopatologii, ale w niebagatelny sposób przyczynia się także do wzrostu naszego samopoznania.

dr hab. Bartłomiej Dobroczyński, Instytut Psychologii UJ

Zasady

W tej audycji skupiłem się na mechanice wychodzenia z długotrwałego obłędu w 7 ed. Zewu Cthulhu RPG. To ciekawe rozwiązanie mechaniczne pozostawia pewną dowolność Strażnikowi Tajemnic w określaniu poziomu trudności, jeśli Badacz próbuje dojść do siebie w zakładzie psychiatrycznym a nie w warunkach prywatnej rekonwalescencji.

Biblioteka – Adam Mickiewicz „Romantyczność”

Image result for romantyczność ballada

Romantyczność jest jednym z najlepiej znanych wierzy Adama Mickiewicza, co zawdzięcza programowemu przesłaniu i wysokiej dynamice emocjonalnej. Poeta napisał ją z końcem stycznia 1821 w Wilnie, a wydał w Balladach i romansach z 1822.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Spotify, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.