Moje Cthulhu #27 | Wielka gra | Konkurs urodzinowy | Grąbczewski | Max Cegielski

W pierwszą rocznicę działania mojego podcastu chciałbym Wam podziękować za to, że słuchacie Mojego Cthulhu i za wszystkie formy interakcji, które zaskakują mnie zawsze pozytywnie. Z tej okazji w audycji konkurs urodzinowy – do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także okazja do publikacji w znanej serii wydawniczej.

Bohater mojej dzisiejszej audycji, Bronisław Grąbczewski to postać nietuzinkowa. Syn powstańca styczniowego, a sam generał lejtnant carskiej armii. Odkrywca, szpieg, pisarz. Inspirująca postać do Waszych przygód w Zewie Cthulhu 1890.

W tym odcinku również recenzja wydanej kilka lat temu bety do systemu, który nigdy nie ukazał się w pełnej wersji – Great Game autorstwa MJa Alishaha.

Konkurs urodzinowy

Z okazji pierwszych urodzin mojego podcastu zapraszam Was do udziału w konkursie na najlepszych historycznych BNów do Zewu Cthulhu.

Aby wziąć udział w konkursie urodzinowym, należy w terminie do 15 sierpnia 2019 r. przesłać na adres kacper@mojecthulhu.pl pracę konkursową, składającą się z wypełnionej karty postaci i opisu BNa. Opis nie może liczyć więcej niż 1800 znaków. BNi nadesłani na konkurs muszą być związani z jakimś wydarzeniem z dziejów Polski. prace będą oceniane przez trzyosobowe jury w pod kątem oryginalności, grywalności i intensywności inspiracji historycznej.

BNi muszą być fikcyjni, mogą natomiast nawiązywać do znanych postaci historycznych. Możecie inspirować się dowolnym okresem historii Polski, nie tylko klasycznymi epokami ZC RPG.

Do wygrania atrakcyjne nagrody:

  • Pierwsze miejsce: Publikacja Twojego BNa w specjalnym tomie serii „Zgrozy” w Miskatonic Repository. Nagrody rzeczowe: zestaw kości Q-workshop inspirowanych Wielkimi Przedwiecznymi, tajemnicze monety „Złoto Innsmouth” również od Q-workshopu, starter do Zewu Cthulhu „Maski Nyarlathotepa” od Black Monk, nagroda niespodzianka od Graj Kolektywu.
  • Drugie miejsce: Publikacja Twojego BNa w specjalnym tomie serii „Zgrozy” w Miskatonic Repository. Nagrody rzeczowe: zestaw kości Q-workshop inspirowanych Wielkimi Przedwiecznymi, starter do Zewu Cthulhu „Maski Nyarlathotepa” od Black Monk, nagroda niespodzianka od Graj Kolektywu.
  • Trzecie miejsce: Publikacja Twojego BNa w specjalnym tomie serii „Zgrozy” w Miskatonic Repository. Nagrody rzeczowe: zestaw kości Q-workshop inspirowanych Wielkimi Przedwiecznymi, starter do Zewu Cthulhu „Maski Nyarlathotepa” od Black Monk, nagroda niespodzianka od Graj Kolektywu.
  • 2 Wyróżnienia, a w ich ramach nagrody rzeczowe: zestawy kości Q-workshop inspirowanych Wielkimi Przedwiecznymi.

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj. W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Partnerami konkursu są:

Co nowego?

W dzisiejszej audycji skupiam się na świeżej historii nieudanej zbiórki na Innsmouth ’86. Podręcznik ten miał być wydany przez wydawnictwo Stygian Fox, ale niestety nie ukaże się, ponieważ Kickstarter zablokował tę kampanię. Wydawnictwo Stygian Fox musi jeszcze wywiązać się z zaległych zobowiązań wobec wspierających, zanim będzie mogło uruchomić nową zbiórkę na kolejny produkt. Wedle relacji właścicieli wydawnictwa, ich położenie jest trudne zarówno finansowo, jak i operacyjnie. Ale nie poddają się i proszę o wsparcie. Na pewno na uwagę zasługują ich książki, któe już się ukazały, np. zbiór przygód nominowany do tegorocznej nagrody Ennies, Fear’s sharp little needles (aż 27 scenariuszy!).

Zaczęło się głosowanie na tegoroczne nagrody Ennies. Zachęcam do zapoznania się z listą nominacji, a jeśli znacie któreś z tych pozycji i uważacie je za warte wyróżnienia, to każdy może zagłosować!

Cthulhu w Polsce – Bronisław Grąbczewski

Bronisław Grąbczewski to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Do końca XIX wieku badania i prace Grąbczewskiego zaowocowały zdjęciami topograficznymi ok. 10 tys. km. tras logistycznych w Azji Środkowej. Grąbczewski opisał geograficzne rozdziały wodne rzek Syr-darii, Tarymu i Indyszu. Jako pierwszy zbadał i opisał „Dach Świata” – Pamir.

Jako oficer carskiej armii w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Tak trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne’a i Rudyarda Kiplinga, sam wolał się jednak przedstawiać nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali Grąbczewskiego za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za „polskiego naukowca”.

Ogromna spuścizna, którą pozostawił Grąbczewski tylko częściowo ujrzała światło dzienne w postaci publikacji. Ogromne zbiory jego notatek, raportów i fotografii znajdują się w zbiorach polskich i rosyjskich. Bronisław Grąbczewski został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 212–I–7).

Great game – recenzja

Dziś recenzuję dla Was erpega, który ukazał się tylko w wersji beta i nie doczekał się pełnego wydania. Jest to jednak jedyne ujęcie erpegowe tak silnie inspirowane Wielką grą w Azji Środkowej, więc trudno o lepszy materiał.

Jest rok 1845, na sto lat przed końcem świata. Azja Środkowa stała się szachownicą imperiów brytyjskiego i rosyjskiego – mocarstw, które walczą o dominację nad światem. Afganistan jest miejscem, w którym ta zimna wojna rozgrzewa się do temperatury wrzenia.

Pierwsza inwazja Brytyjczyków została odparta. Jednak wojownicy wyciągnięci z każdego zakątka ich imperium gromadzą się na południowych granicach Afganistanu, czekając na wezwanie do ataku. Siły cesarskiej armii Rosjan maszerują od północy. Mniejsze frakcje czekają, angażując się w intrygi i podstępy.

Jednak ta wojna jest inna. Hindukusz ujawnił niedawno obce megality. Uwolniono niewidzialną siłę – eter. Przenika ona nawiedzoną ziemię, zadając kłam nauce swoich czasów. Dzięki ezoterycznym badaniom, niektórym badaczom udaje się wykorzystać tajemnice eteru, by tworzyć cudowne urządzenia i uwalniać dziwne moce.

Od pokrytych śniegiem gór po środkowe pustynie, od lasu po miasto, ziemia Afgańczyków będzie polem walki aż do momentu, gdy jedno z mocarstw uzyska kontrolę nad Megalitami – najrzadszym i najpotężniejszym zasobem w historii. W międzyczasie świat płonie. Tylko ty możesz zapobiec niszczycielskiej zagładzie

Grat game

Biblioteka – „Wielki gracz”

Dziś przygotowałem dla Was fragment wnikliwego i obszernego reportażu z Azji Środkowej, połączonego z biograficzną relacją, której bohaterem jest Bronisław Grąbczewski. Autorem książki „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” jest znany reporter Max Cegielski. Książkę ilustrują zdjęcia Mikołaja Długosza.

Grąbczewski wielki gracz
Jules Verne Machines (ID 1007)by Lobo Loco is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 License. TV Tibet || by Les Cartes Postales Sonores is licensed under a Attribution-NonCommercial-ShareAlike License.

Moje Cthulhu #27 | Wielka Gra | Grąbczewski | Max CegielskiPobierz

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.



Jedna odpowiedź do “Moje Cthulhu #27 | Wielka gra | Konkurs urodzinowy | Grąbczewski | Max Cegielski”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.