Moje Cthulhu #16 | Jezioro Hali | Hastur | Konkurs Karnawałowy

Czy widziałaś Żółty znak? Widziałaś dwa słońca, wschodzące nad Jeziorem Hali? Czy dołączysz do dworu upiornego króla w wystrzępionej szacie?

W nowym odcinku podcastu wystawiam Króla w Żółcieni na deskach Teatru Stanisławowskiego, a nad powstałym chaosem nikt nie jest w stanie zapanować… Jest to pierwsza audycja poświęcona Mitom Hastura – kolejna nadejdzie za miesiąc!

Co nowego?

Bardzo dziękuję wszystkim słuchaczom i sympatykom mojego podcastu, którzy pojawili się na projekcji filmu „Sztuka znikania” na tegorocznej ZjAvie. Projekcja była możliwa dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Instytut Adama Mickiewicza

Mamy dwie nowości, które ukazały się w ramach programu Miskatonic Repository, można je zakupić na DrivethruRPG. W jednej z nich pojawia się Hastur, więc tym bardziej pasuje do dzisiejszego odcinka. Więcej o informacji Miskatonic Repository na stronie Chaosium.

Zapraszam też serdecznie na Carcosa Con – konwent organizowany przez wydawnictwo Black Monk na Zamku Czocha. Więcej informacji w audycji oraz na stronie konwentu.

No i oczywiście zapraszam do udziału 1. Konkursie Karnawałowym! Jeśli chcesz wygrać nagrodę: scenariusz dla jednego gracza „Samotnie przeciwko ciemności. Zniweczenie Trymufu Lodu”, napisz w komentarzu pod dzisiejszą audycją propozycję miejsca w Polsce: zabytku, miasta lub krainy geograficznej, które kojarzy Ci się z Hasturem i jego mitami. Najciekawszą odpowiedź wybiorę jako inspirację do wykorzystania w kolejnej audycji, a autor dostanie nagrodę, której sponsorem jest Wydawnictwo Black Monk!

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Tak na stronie opisuje ten dodatek wydawca

Czworo przyjaciół zostaje wciągniętych w mroczną historię. Bezcenny artefakt, który zniknął w tajemniczych okolicznościach, ma zostać wykorzystany do przeprowadzenia bluźnierczego rytuału. Według wszelkich przesłanek, doprowadzi on do zniszczenia świata. Los ludzkości leży w Twoich rękach! Ciemność narasta i tylko Ty możesz podtrzymać nikły promień niknącego światła…

Samotnie przeciwko ciemności to przygoda dla jednego gracza, której akcja dzieje się jesienią 1931. Twój przyjaciel zostaje aresztowany i prosi Cię o pomoc. Rzucasz wszystko i ruszasz w szaloną podróż. W każdym odwiedzonym miejscu możesz znaleźć pomocne wskazówki… albo obłęd i śmierć. 

Czeka na Ciebie czworo przygotowanych Badaczy. W zależności od okoliczności przyjmiesz inną rolę w dochodzeniu prawdy. Będą to: profesor lingwistyki na Uniwersytecie Miskatonic, szukająca sensacji reporterka New York Sun, marynarz na przepustce z Marynarki Wojennej USA oraz zamożny przedsiębiorca.

Możesz stać się posiadaczem tego wspaniałego, liczącego ponad 100 w pełni kolorowych stron scenariusza, jeśli tylko weźmiesz udział w konkursie! Wybór zwycięzcy ogłoszę za dwa tygodnie, w kolejnej audycji.

Kickstarter

Obrodziło też projektami na Kickstarterze

Cthulhu w Polsce – Teatr Stanislawowski

„Ripples from Carcosa” – recenzja

Spośród wszystkich różnorodnych i tajemniczych Wielkich Przedwiecznych Mitologii Cthulhu, niewielu z nich tak łatwo zniewala wyobraźnię, jak Hastur. Obraz cichego, opuszczonego miasta nad ciemnym, posępnym jeziorem, w którym czają się złowieszcze rzeczy pozostaje w wyobraźni czytelnika. Wielu z nas chodziło po krętych uliczkach tego martwego obcego miasta w naszych snach, znajdując drogę do wysokich wież, aby stanąć przed starożytnym tronem. Tam  siedzieć Król w Żółcieni, władyka Carcosy, kto spogląda władczo zza bladej maski.

RIPPLES FROM CARCOSA poszerza dostępną mitologię „Tego, którego nie należy nazywać” i gromadzi w jednym miejscu wiele różnych materiałów na temat Hastura. W tym trzy różnorodne, oryginalne i przerażające scenariusze.

Hastur - Ripples from Carcosa

Zasady – Hastur Lore

W dzisiejszej audycji przedstawiam propozycję Oscara Riosa, jak rozliczać specjalizację „Mity Hastura – Hastur Lore” w ramach umiejętności Mity Cthulhu.

Biblioteka – Robert Chambers, „The Yellow Sign”

Dziś przedstawiam Wam fragment opowiadania „Żółty znak” w przekładzie Violetty Dobosz. Chambers bowiem, jako główny twórca budujący Mity Hastura to zdecydowanie pozycja obowiązkowa! A książkę wydawnictwa C&T można kupić w wielu księgarniach internetowych.

W audycji wykorzystano utwór „The Yellow King” Grahama Plowmana, dzięki uprzejmości autora. Polecam jego kanał YouTube – całe albumy można kupić w formie cyfrowej m.in. na iTunes.

Zapraszam do słuchania i śledzenia kanału RSS! Podcastu możecie również słuchać na platformach iTunes, Google Podcasts, Blubbry, Pocket Casts, Stitcher i Soundcloud oraz na YouTube. Czekam na Wasze komentarze, opinie i sugestie w komentarzach, z wszystkie z góry dziękuję.

Już za dwa tygodnie kolejny odcinek: „Moje Cthulhu #17”.

4 odpowiedzi do “Moje Cthulhu #16 | Jezioro Hali | Hastur | Konkurs Karnawałowy”

  1. Moją propozycją na miejsce powiązane z Hasturem jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy. Ze względu na często występującą na szczycie mgłę oraz nieprzyjazne ludziom warunki, przywodzi mi ona na myśl odległą planetę w gwiazdozbiorze Byka, na której znajduje się jezioro Hali oraz zaginione miasto Carcossa. Wspomniana mgła potrafi utrzymywać się na Śnieżce około 300 dni w roku, a wiatry na niej wiejące często przekraczają prędkość 250 km/h. Tak samo jak wspomniana planeta, góra i jej otoczenie emanuje aurą tajemnic i niebezpieczeństwa – szczególnie w okresie zimowym, gdy wszystko pokryte jest zacierającym kształty śniegiem i szronem, które wraz z mgłą i nisko wiszącymi chmurami skrywają tajemnice przed wzrokiem ciekawskich. W okolicy góry znajdują się dwa położone w kotłach polodowcowych jeziora – Mały oraz Wielki Staw. Ich ciemna woda może skrywać nieopisane okropieństwa, które szczęśliwie przez wiele miesięcy oddzielone są od ludzi grubą taflą lodu. Co jednak, gdy lód stopnieje, a nad górskie jeziora ciągnąć zaczną spragnieni pięknych widoków turyści?

    Szczyt Śnieżki może być miejscem do spotkań oraz odprawiania rytuałów przez kultystów Hastura – spragnieni uwagi swojego boga wyznawcy mogli wybrać najwyżej położony w okolicy punkt w nadziei, że nawet tak niewielkie zbliżenie się do gwiazd zwróci na nich uwagę Króla w Żółci. Tajne spotkania odbywać by się mogły w XVII-wiecznej, barokowej kaplicy. W historii tego budynku należy wyszczególnić takie wydarzenia jak: dwukrotne uderzenie pioruna, które uszkodziło budowlę w XVIII w., uszkodzenia i zniszczenia świętych obrazów i figur, potyczki wojskowe, które doprowadziły do zniszczenia budowli oraz czasowa desakralizacja kaplicy (być może we wszystkich tych wydarzeniach maczali palce kultyści). Na korzyść wybrania tej lokalizacji przez kultystów przemawia też łatwe pozyskiwanie i pozbywanie się ofiar bluźnierczych rytuałów: samotni wędrowcy stanowią łatwy cel dla bezwzględnych wyznawców Króla w Żółci, a zwłoki porzucone mogą zostać w pobliskim Kotle Łomniczki (wywołanie lawiny śnieżnej zamaskowałoby obrażenia widoczne na ciele i wyjaśniło śmierć turysty, odwracając uwagę od kultu) lub na lokalnych torfowiskach.

    Warto wspomnieć również o niezwykłych zjawiskach, które występują na Śnieżce. Chodzi o ognie św. Elma, glorię oraz widmo Brockenu. Szczególnie ciekawe jest ostatnie z wymienionych zjawisk – polega ono na zaobserwowaniu własnego cienia na położonej niżej chmurze (widmo może występować jednocześnie z glorią). Według taterników zobaczenie widma Brockenu zwiastuje śmierć w górach – jednak trzykrotne zobaczenie widma odczynia urok i sprawia, że szczęśliwiec może czuć się w górach bezpiecznie.

  2. Ze względu na powiązania Hastura ze sztuką, ciekawym miejscem na umieszczenie wątków związanych z jego mitami jest Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – placówka badawcza zajmująca się (tu cytat ze strony internetowej) „badaniem i dokumentacją polskiej sztuki i kultury artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i architektury, muzyki, teatru, filmu i sztuki audiowizualnej z uwzględnieniem kontekstu europejskiego i światowego”. Zbiory PAN zawierają jedyną w Polsce kolekcję mikrofilmów ze zbiorami Biblioteki Hrabiego Leopolda Cicognary , której oryginały znajdują się w Watykanie. Wspomniany hrabia (żyjący w XVIII/XIX wieku) był teoretykiem sztuki (głównie antycznej) i może stanowić materiał na ciekawą postać do scenariusza do Zewu – na pierwszy rzut oka zafascynowany sztuką naukowiec, a w tajemnicy osoba owładnięta manią odszukania wszystkich pozostawionych przez Hastura śladów w naszej kulturze. Być może mikrofilmy z jego zbiorami zawierają jakieś wskazówki do odnalezienia przyprawiających o obłęd materiałów – łakomego kąska dla kultystów i czegoś, co może wciągnąć biednych Badaczy Tajemnic w pełną niebezpieczeństw przygodę.

    1. Dzięki. Rozstrzygnięcie konkursu w najbliższym wydaniu – znów jestem zaskoczony wspaniałym poziomem zgłoszonych odpowiedzi!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.